Connect with us

Нюзрум

Кирил Петков в поредното си интервю на запис: Иван Гешев поглежда ли се в огледалото?

Published

on

„Чудя се дали главният прокурор Иван Гешев се поглежда в огледалото и дали се пита: Върша ли си добре работата? И ако смята, че си върши добре работата, аз бих бил много обезпокоен за начина, по който разсъждава. А другият вариант е просто да не може да си подаде оставката заради други причини, някакви фактори, които не го правят свободен.“

Това каза раздразнен премиерът Кирил Петков пред bTV тази сутрин. Само дето не припомни, че един от големите гафове на прокурор Иван Гешев е, че подмина с лека ръка конституционната измама, извършена от същия този Кирил Петков.

Той припомни, че докато бил министър на икономиката подал няколко сигнала до прокуратурата, от които нищо не последвало. Всеки български гражданин също можел да каже дали главния прокурор си върши работата.

Припомняме, че един от подадените сигнали бе за празен язовир. Оказа се, че той бил източен от администрацията на Петков, за да си направи канадският аферист реклама.

Чувстват ли гражданите, че има справедливост, смятат ли че тези, които са използвали обществения ресурс за собствено облагодетелстване са получили правилното третиране от прокуратурата, попита риторично премиерът Петков.

Той коментира още преговорите с Република Северна Македония, цените на тока и пандемията.

„Много хора питат защо отивам в Скопие първи, защо не чакам те да дойдат. Искам да покажа, че тези, които се чувстват силни, разбиращи позицията и общия ни интерес, трябва да са проактивни. Всички се обединихме за това, че влизането на РСМ в ЕС, когато позицията на България е съобразена, това е най-доброто нещо за нас. Искаме гаранциите, които всеки гражданин на ЕС иска – нулева толерантност към дискриминацията. Не може някой, без значение с какво самосъзнание е, да се чувства дискриминиран в ЕС. Какъв е точния механизъм да се постигне това ще коментирам с отсрещната страна. Това ще се постигне не със сила и с извиване на ръце, а с диалог и с допустими компромиси от двете страни“, коментира Петков.

Сред компромисите, които България е готова да направи той посочи факта, че страната ни може да бъде инициатор за стартиране на линията София – Скопие още следващия месец. И уточни, че от наша страна компромиса се състои в това кой ще организира и финансира тази линия.

Петков заяви, че никога не е водил разговори с представители на американското посолство за признаване на македонско малцинство в България. Такова малцинство няма и дори не може да се говори за него, отсече Петков.

По отношение на карантинирането на членовете на Конституционния съвет по национална сигурност при президента премиерът коментира: Правилата трябва да се спазват, щом трябва да сме под карантина, това важи за всички, без значение, че става дума за Консултативния съвет по национална сигурност.

Аз седях 6 часа директно срещу някой с ковид в затворено пространство, но имам бустерна доза ваксина и това има значение, заяви Петков.

Имах отворен диалог с двама депутати от „Възраждане“ и доц. Мангъров, нашите депутати могат да правят собствени изявления и никой не ми звъни да ме пита какво да каже или да не каже. Така премиера коментира думите на депутата от „Продължаваме промяната“ Христо Петров, който нарече фашисти колегите си от „Възраждане“.

Нямаше щитове и каски, имаше хора, които излязоха с телата си, за да защитят парламента, за което благодаря на министър Рашков. Така премиерът коментира действията от началото на седмицата и обеща, че ако има протести пред Министерския съвет никой няма нужда да щурмува сградата, защото той сам ще излезе пред хората.

Всички говорят за ваксините без нищо да разбират и това говорене води до ниска ваксинация и до висока смъртност, за съжаление, каза Петков.

„С общата комисия с „Възраждане“ и с участието на доц. Мангъров в нея аз не си купувам политическо спокойствие. Трябва да има диалог, той е важен, за да не се капсулират части от обществото и да не излизат тези части една срещу друга“, коментира премиера.

Властта няма право да се меси на медиите, трябва да се правят независими разследвания, това е от полза за обществото. Искам да събера цялата информация за финансирането на медиите. Всички държавни средства към медиите трябва да са публично ясни. Първата стъпка е прозрачност, каза накрая премиера.

Advertisement

Намерете ни във Facebook

Най-четени