Connect with us

Нюзрум

В разгара на скандала: ЕС ни праща още 250 милиона евро, ето защо

Published

on

Европейската комисия реши да отдели специално финансиране за държавите членки предвид нарастващите предизвикателства, свързани с миграцията, които водят до голям брой пристигащи хора по всички маршрути. Финансовата подкрепа се отпуска в контекста на мерките, посочени в писмото на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен преди заседанието на Европейския съвет през февруари 2023 г. в подкрепа на държавите членки за укрепването на системите за защита на границите, приемане и убежище. Комисията публикува две покани към държавите членки да подадат заявления за финансиране по линия на фондовете в областта на вътрешните работи. Това съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Комисията ще финансира със 141 милиона евро специализиран софтуер за подобряване обмена и обработката на данни между граничните пунктове и командните центрове (България, Хърватия, Гърция, Литва и Унгария), оборудване за електронно наблюдение на граничните пунктове (България, Латвия и Литва) и разгръщане на мобилно оборудване за откриване (България, Литва и Гърция) в рамките на поканата за представяне на предложения по Инструмента за управление на границите и визите (ИУГВ). Бяха набелязани и допълнителни действия за финансиране за държавите членки, които се нуждаят от подкрепа (Румъния, Полша, Естония, България, Испания и Литва). В зависимост от наличието на финансиране по ИУГВ, Комисията ще се стреми да предостави тази подкрепа.

Поканата за представяне на предложения в размер на 118 милиона евро по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) ще подкрепи непридружените лица, ненавършили пълнолетие, чрез финансиране на допълнителен персонал и обучение за настойници (Белгия, Кипър, Словакия и Испания), приемни, семейни и общностни грижи и полуавтономен начин на живот за младежи (България, Кипър, Гърция, Италия и Испания). Ще се финансират също укрепването на съоръженията за приемане на границата и обновяването на съществуващи приемни центрове (Италия, Латвия, Литва и Полша) и изграждането на нови (Кипър и Италия).

Финансирането ще бъде част от програмите на държавите членки. Действията могат да започнат незабавно и ще бъдат изпълнявани от специализираните агенции на държавите членки и съответните партньорски организации.

Най-четени