Connect with us

Timeline

Унижиха Нинова: Да внасяш вот на недоверие за енергетиката е като да бутнеш баба си по стълбите

Published

on

Да продължим разказа за икономическата и финансова обосновка, която стои зад решението за затваряне на ТЕЦ.

Ся, аз не съм ЕДИН политолог, лекар съм.

Затова ето анализа на един човек, който никога не е бил политолог, но компенсира този дефицит, като си изкарва хляба, като главен технолог по организация на експлоатационната дейност в АЕЦ Козлодуй.

За да спестя неудобството на някои от Вас, да кажа че г-н Румен Христов е бил кандидат за народен представител от ДБ (преди да ги опознае, де…)

В смисъл, не върви да го обявите за путинист и пещерен трол.

Вместо това, просто моля, излезте от окопа и помислете върху думите му.

Та, г-н Румен Христов, главен технолог ОЕД, АЕЦ „Козлодуй“:

„За България средногодишната сумарна слънчева радиация при оптимален наклон на панела от 32-33о е от 1366 kWh/m2 до 1660 kWh/m2 за година.

Нетното количество електроенергия произведено за една година от 1 kW инсталирана фотоволтаична инсталация в България е 1348 kWh, което прави 1348 часа ефективна работа. На годишна база фотоволтаичните инсталации произвеждат 6,5 пъти по-малко енергия от базова инсталация със същата мощност. За да се замени изцяло използването на енергия, свързано с емисии СО2, с енергия от фотоволтаични централи, е необходимо да се инсталират около 90 000 MW фотоволтаични централи или 15 000 MW базова мощност със зелена енергия.

На средногодишна база фотоволтаичните централи работят ефективно 4 часа в денонощието, което означава че 1/6 от инсталираната мощност ще работи за обезпечаване на моментното потребление, а 5/6 ще работят за обезпечаване на потреблението през останалите 20 часа от денонощието, което изисква допълнителни системи за акумулиране на произведената енергия с капацитет около 300 000 MWh.

По цени към днешна дата, (2021 г.) инсталирането на 90 000 MW фотоволтаични инсталации ще струва около 23 милиарда евро, но системите за акумулиране, ако са тип акумулаторни батерии, ще струват около 150 милиарда евро, необходимо е да добавим и инверторните системи, които за нашите нужди ще струват около 7.5 милиарда евро.“

Ако считате, че това е възможно и разумно, така да бъде.

Ако не мислите така, хайде да спрем да се джавкаме заради финансовия интерес на Прокопиев, Златев, Кадиев и прочие червена олигархия, а?

П.П.

БСП да внася вот на недоверие по този въпрос, е като онзи детски лаф: „Да бутнеш баба си по стълбите и да я питаш къде отива“. Използвахме го като пример за наглост!

Цялата група на БСП в ЕП гласува последователно и убедено, години наред за всичко това, а Тимерманс, който е острието на „зелените“ политики, наследи Станишев, като началник на всички социалисти, за да продължи неговата борба по темата.

Хубав ден!

От фейсбук профила на Петър Москов

Advertisement

Намерете ни във Facebook

Най-четени