Народното събрание на практика забрани на финансовия министър Асен Василев да харчи пари от бюджета, освен за пенсии, заплати, неотложни социални плащания и падежиращи плащания по държавния дълг, до назначаване на служебно правителство.
Това решение бе гласувано от депутатите половин час след полунощ по предложение на Теменужка Петкова и Йордан Цонев.
Малко по-рано те внесоха проекторешение, което бе гласувано светкавично въпреки съпротивата на ПП-ДБ, чиито депутати напуснаха пленарна зала преди вота. Решението е мотивирано от тревогата, че в последните дни правителството раздавало необосновани суми.
Проекторешението бе озаглавено драматично „за предприемане на мерки за гарантиране на финансовата стабилност и фискалната ликвидност на Република България“.
С него освен незабавно преустановяване на разходите по консолидираната фискална програма, бе записано, че финансовият министър се задължава до 9 април да представи на НС пълен и подробен отчет за разполагаемата ликвидност и планираните разходи от 4 до 10 април включително. Решението бе гласувано със 131 гласа „за“.
Според решението ограничението е в сила до назначаването на служебното правителство. Освен това министърът ще трябва да предостави и пълен отчет за това какви разходи се предвиждат да бъдат направени в периода от 4 до 10 април, както и за разполагаемата ликвидност, а също така да задели неснижаем остатък от Единната сметка в размер, достатъчен да осигури обезпечаването на пенсиите за месец април.
В становището си от името на вносител Теменужка Петкова обясни, че в последните дни на правителството в оставка се извършвали разходи на публични средства, които надхвърляли обичайните за този период. Тя обясни, че решението се предлага, за да се гарантира публичност и прозрачност.
Никола Минчев от ПП-ДБ заяви, че този проект на решение по процедурни, организационни и технически въпроси не се разпределя на ресорни комисии.
„Това е решение, което задължително трябва да мине през постоянна комисия“, заяви Минчев.
Малко след полунощ на 4 април Народното събрание одобри създаването на анкетна комисия, която да провери за корупция в митниците и „евентуална роля“ на министъра на финансите в оставка Асен Василев в нея.
Формулировката беше на „Има такъв народ“ и единствено „Продължаваме промяната – Демократична България“, чийто представител в изпълнителната власт е Василев, не я подкрепи. Групата заяви, че подкрепя идеята за анкетна комисия, но не и формулировката, включваща името на финансовия министър. В края на краищата името на Асен Василев остана в наименованието на комисията.
За председател на комисията останалите политически сили определиха Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.
А членове са Теменужка Петкова и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Венеция Ангова и Константин Бачийски от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Йордан Цонев и Хамид Хамид от ДПС, Климент Шопов и Димо Дренчев от „Възраждане“, Румен Гечев и Кристиан Вигенин от „БСП за България“, както и Станислав Балабанов от „Има такъв народ“.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков определи като „идиотия и пълна глупост“ идеята, формулирана в деня на акция в агенция „Митници“.
Йордан Цонев заяви, че днес Народното събрание се е потрудило много и затова предложи утре работата му да започне от 10:00 часа, за да могат колегите да си починат. Предложението на Цонев бе гласувано с 87 гласа „за“, 36 – „против“ и двама въздържали се.
След гласуването на решението, малко след 00:30 часа заседанието на парламента бе прекратено.
То продължи повече от 15 часа.