Connect with us

Демос

Последна информация за зам.-директора на АЕЦ „Козлодуй“, който получи инфаркт

Published

on

МБАЛ „Сърце и Мозък“ излезе с официална информация за състоянието на заместник-директора на АЕЦ „Козлодуй“ Дариуш Новак, който вчера получи масивен инфаркт и бе транспортиран по спешност с медицински хеликоптер, пише Bulnews.bg.

От лечебното заведение съобщиха, че 62-годишният Новак е бил приет в катетеризационната лаборатория буквално минути след кацането на въздушната линейка.

Лекарите са действали в „златния час“
По информация на медиците бързата реакция и навременният транспорт са позволили интервенцията да бъде извършена в рамките на т.нар. „златен час“ – критичният период при остър инфаркт, в който шансовете за спасяване са най-големи.

След направена електрокардиограма е бил потвърден остър инфаркт, а последвалата перкутанна ангиография е показала едноклонова коронарна болест с критично стеснение от 90%.

Специалистите са извършили спешна реваскуларизация, при която кръвотокът е бил напълно възстановен.

Състоянието му е стабилно
Към момента Дариуш Новак е стабилизиран и се намира в интензивен сектор под постоянно наблюдение.

По данни на болницата сърдечната функция е нормализирана след извършената процедура.

От „Сърце и Мозък“ подчертават, че решаваща роля е изиграла и реакцията на самия пациент, който е разпознал симптомите – силна болка и стягане в гърдите, както и изтръпване на лявата ръка – и незабавно е потърсил помощ.

Хеликоптерът е стигнал за около 15 минути
Според информациите по молба на ръководството на атомната централа е бил задействан медицински хеликоптер на системата HEMS. Машината е кацнала край АЕЦ „Козлодуй“, а транспортирането до Плевен е отнело едва около 15 минути — време, което вероятно се е оказало решаващо за живота на пациента.

Най-четени