Connect with us

Импийчмънт

Тя взе думата в БНР и остави Румен Радев само по партенки: Г-н президент, това не е добре! Правете следващия ход, да видим къде сте

Published

on

Битката на президента не е за референдумите. Това заяви пред БНР политологът Татяна Буруджиева, след като Конституционният съд допусна за разглеждане по същество само част от искането на Румен Радев във връзка с решението на председателя на Народното събрание да отклони предложението му за провеждане на национален референдум, свързан с въвеждането на еврото от началото на следващата година.

Единодушно и 12-имата  конституционни съдии  са отклонили като недопустимо искането на Радев да обявят за нищожно разпореждането на председателката на Народното събрание Наталия Киселова, с което беше върнато предложението му за провеждане на референдум.

„Президентът не е личността Румен Радев. Президентът е институция. Когато една институция се обръща към КС по повод на друга институция, при това първата по значение – НС, е важно дали КС ще постигне единодушие. КС все пак се изгражда с политически квоти и винаги може да се очаква известно разногласие между конституционните съдии“. 

Буруджиева коментира и казаното от президента Радев пред  CNN.

„Може би съм старомоден, но силно вярвам в демокрацията“, отговаря той на въпрос на CNN дали все още желае провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България през 2026 г.

„Не е добре, когато държавният глава тръгва да действа, без да е сигурен, че ще може да отиграе целия процес на това действие. Може да се направи аналог и с вдигането на юмрука. Трябваше по друг начин да разпредели ходовете“. 

Политологът обаче вижда желание у президента максимално да се дистанцира от „Възраждане“ и в същото време максимално да окупира темата за референдумите.

„Когато държавният глава тръгва на един политически ход, той трябва да е изключително изпипан. За мен това е много сериозна грешка. Дължи се и на слабост на екипа на държавния глава в сферата на правото.“ 

От следващите ходове на президента трябва да си изясним за какво е неговата битка, смята тя.

„Дали за това, че българинът ще преживее тежък икономически срив, както той прогнозира с въвеждането на еврото, или битката е за демокрацията – както сега тъжно казва. Кое от двете?! Това са доста различни неща“. 

Политологът обаче не се ангажира с твърдението, че действията на Румен Радев са свързани само с евентуалното бъдещо създаване на собствен политически проект.

„Имам чувството, че и президентът се колебае и затова сме свидетели на различни обходни действия.“

Advertisement

Намерете ни във Facebook

Най-четени