Connect with us

Нюзрум

Това ще взриви България! Посредниците на Киро и Асен ги няма и министър разкри: Газът пада с 30%

Published

on

„Ако успеем да осъществим и приключим всички преговори с компаниите, които в момента имат интерес, очаквам за ноември цената на газа да падне с още 10 процента“, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов. 

Той допълни, че тенденцията е за намаляване цените на газа и усилията на правителството вече дават резултат. „Ако сравните цените за септември, които бяха договорени от предишното правителство, и за октомври, доставки, които ние сме договорили, разликата е значителна – говорим за 30 процента намаление“, заяви Христов.  Тоно токова пък алармираха от ГЕРБ, че крадат Кирил Петков и Асен Василев през посредници.

„Преговорите с „Газпром“ не са затворена страница, не са и били, няма и някакъв съществен напредък за момента“, коментира още той. И допълни, че правителството се фокусира върху диверсификация, т.е. „Газпром“, ако го има – добре, ако го няма – ще се оправим и без тях.

Христов каза, че целта е да си осигурим газ в количества много по-големи от тези, които ни трябват, с възможност за преминаване от един източник към друг. По думите му това означава да получаваме газ от различни източници – втечнен чрез терминалите в Турция и Гърция, тръбен газ от Азербайджан и Турция.  

„Работи се по нови находища, но не става въпрос за шистов газ, такива находища няма открити в България и нямаме намерение да разработваме такива технологии и добив, става въпрос за конвенционален газ“, коментира в отговор на въпрос министърът. Той посочи, че за момента, поне в краткосрочен план, не вижда възможност да доставяме газ от собствени източници, било от морето или наземни.

„Запълняемостта на газохранилището „Чирен“ до миналата седмица беше над 60 процента, изпълнили сме си междинната цел за септември, продължаваме да запълваме, така че да достигнем 80 процента, както е по график за октомври.“

Запитан за единната стратегия за ограничаване на потреблението на електроенергия, министърът посочи, че миналата седмица в Брюксел са били обсъдени редица направления и концепции, свързани със стабилизиране на пазара на газ и електроенергия. „Едно от тях беше предприемане на мерки за ограничаване на потребление на електричество, най-вече ставаше въпрос за потребление в пикови часове, което в Европа принуждава включването в определен момент на електростанции – нискоефективни производства или въглищни“, каза Христов.

По думите му в страната ни това не се налага, тъй като нашето потребление е стабилно и произвеждаме на максимум на всички мощности в момента, защото изнасяме електроенергия. Когато имаме пиково натоварване, ние използваме тази енергия за вътрешни нужди, а в непиковите часове – продължаваме да работим с високи капацитети, за да можем да изнасяме електроенергия към съседните държави и да осигуряваме енергийна сигурност за целия регион, обясни той.  

„По отношение на мерките на ЕК ние казахме, че подкрепяме направленията и ясно заявихме, че с позиция ще излезем само след като получим конкретните мерки с конкретните анализи“, каза още министърът. Той допълни, че страната ни е за икономисване на електроенергия като цяло, стига мерките да не са задължителни, да не са такива, които не можем да изпълним, да не са икономически неизгодни, или по някакъв начин да нарушават нашата стратегия за енергийна сигурност.

Христов допълни още, че не се очаква режим на тока или въвеждане на някакви сериозни ограничения през зимата.

Най-четени